Archiwum artykułów eSPe
Kwartalnik eSPe
Kwartalnik eSPe nr 100 – Z pasją powołani
100 numer i 25 lat nieprzerwanego wydawania „eSPe”, to dzieło Pana Boga, który z PASJĄ wlewa powołanie w serca młodych ludzi, to także efekt PASJI twórców kwartalnika, jak i PASJI bohaterów naszych artykułów.
25 lat temu w Seminarium Zakonu Pijarów spotkało się kilku młodych chłopaków. Zaczęli wydawać 6-stronicową broszurę „Szkoły Pobożne”. Maszynopis nosił podtytuł: „List redagowany przez promotora powołań” a współtworzyli go pijarscy klerycy. Trzy lata później miał kolorową winietę i był przygotowywany na komputerze. Z „Listu…” stał się także „Pismem dla każdego, kto pragnie «wzrastać człowiekiem»”. W 1992 r. już cała okładka była kolorowa i wydawana na kredowym papierze. Z 23 numerem zmienił się tytuł. Na łamy „eSPe” coraz częściej zapraszano osoby świeckie, które niebawem weszły do regularnej redakcji kwartalnika – wówczas już „Pisma młodych poświęconego życiu wewnętrznemu” – by w 2007 r. przejąć kierownictwo nad czasopismem. Dwa lata później historia niejako zatoczyła koło i „eSPe” stało się medium tematycznym z nagłówkiem „Szukającym powołania”. Tak jest do dziś.
To krótka historia kwartalnika opracowana tylko na podstawie przeglądu archiwalnych okładek i stopek redakcyjnych. Dziś sytuacja mediów papierowych jest dość trudna, ale „eSPe” na stałe wpisało się w historię polskiej prasy i zajmuje w niej ważne miejsce.
100 numer i 25 lat nieprzerwanego wydawania „eSPe”, to efekt PASJI „ojców założycieli”, do których należał o. Józef Tarnawski SP (Na pasję nigdy nie jest za późno, s. 12-16), późniejszego kierownictwa pisma, m.in. o. Mateusza Pindelskiego SP (Kochać z pasją, s. 6-8), jak i aktualnych autorów i redaktorów. Kwartalnik powstaje także dzięki PASJI powołanych – bohaterów naszych wywiadów, sylwetek, świadectw (w tym numerze rozmowy m.in. z ks. Jakubem Bartczakiem – raperem z Wrocławia, s. Anielą Garecką SDS – kucharką seminarium salwatorianów, sylwetki matek, które „szyją życiem” a także świadectwa młodego radiowca czy księdza, który zdobywa najwyższe górskie szczyty). Ale nade wszystko „eSPe” ukazuje się dlatego, że Pan Bóg z PASJĄ wlewa w serca młodych ludzi powołanie, które my pomagamy odkrywać.
W 2013 roku życzymy Wam pasji życia, pasji wiary i pasji powołania!
Kwartalnik eSPe nr 98 – Nowe wspólnoty
Być „solą ziemi”, „światłem świata”, „miastem na górze” – te zadania, które swoim uczniom stawia Jezus z pełnym zaangażowaniem realizują dziś w Kościele nowe wspólnoty.
To im poświęcamy 98 numer kwartalnika eSPe. Przeczytacie w nim m.in. o wartości jaką jest wspólnota dla jednostki czy o ideale wspólnoty jaką tworzyli pierwsi apostołowie. Dorota Szczerba przedstawia genezę nowych wspólnot i stara się je sklasyfikować. Zbigniew Nosowski dzieli się swoimi obserwacjami na temat tych fenomenów; przestrzega jednak także przed mogącymi z nich płynąć zagrożeniami. Oddajemy również głos członkom nowych wspólnot, którzy na co dzień czerpią z nich swoją siłę i realizują ich ideały. Dzięki temu wydaniu eSPe poznacie Jeana Vaniera i Arkę, bł. Karola de Foucauld i Duży Dom, s. Elwirę Petrozzi i Cenacolo, św. Josemaríę Escrivę i Opus Dei.
O. Robert Wawrzeniecki przygotował swoisty test na sprawdzenie miłości do Kościoła – wspólnoty wiary. Autorzy „Listów o powołaniu” odpowiadają na pytania o odkrywanie i realizowanie swojej życiowej drogi we wspólnocie. Charyzmaty prezentują księża i bracia pauliści oraz siostry kanosjanki. W dziale „Szkoła modlitwy” Paweł Koza porównuje chrześcijańską medytację do małżeńskiego seksu.
Nowe wspólnoty są bardzo różnorodne w swych charyzmatach i posługach, dlatego warto je poznać i wybrać tę, która najskuteczniej doprowadzi nas do Chrystusa. Pomocą służy tutaj kwartalnik eSPe.